marek s's profile

Konkurs na Witacz Miasta Łęczyca(2020) - I miejsce

Konkurs na Witacz Miasta Łęczyca (2020) - I miejsce
Competition for the Łęczyca City Welcome Sign (2020) - 1st place
OPIS KONCEPCJI 
Tematem zadanym przez organizatora konkursu jest koncepcja witacza dla Miasta Łęczyca. 

Poszukując inspiracji dla formy architektonicznej witacza postanowiłem odnieść się do lokalnej kultury i historii miasta. Znak, który jako pierwszy jawić się będzie przyjezdnym powinien w atrakcyjny sposób zapowiadać i reklamować atuty miejsca, które reprezentuje, lecz w sposób prosty, będący syntezą tego co Łęczyca może zaoferować. 

Mój wybór padł na Zamek Królewski w Łęczycy(obecnie Muzeum Ziemi Łęczyckiej) a dokładnie na portal fortyfikacji. Portal jest funkcjonalnie pierwszym elementem architektury, który wiedzie i niejako wprowadza w to co dalej, dlatego w naturalny sposób nasuwa się wyobraźni jako symbol powitania. Ten element Łęczyckiego zamku jest prosty i czytelny, dobrze wskazuje miejsce wejścia do zabudowania. Podobnie witacz oparty formalnie na kształcie tej części fasady fortyfikacji będzie zarówno kojarzył się z klimatem miasta, którego wizytówką jest ów zamek jak i w jasny sposób artykułował powitanie i zaproszenie do „wnętrza” miasta. 

Materiał zaproponowany jako główne tworzywo to blacha Corten. Jest to metal przypominający rdzę, często stosowany do wykończeń współczesnych obiektów architektonicznych w tym obiektów małej architektury. Przykładami mogą być Muzeum Kantora w Krakowie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy ławki na placu Valldaura w Manresie. 

Bryła witacza jak wyżej wspomniałem nawiązuje do portalu fortyfikacji zamkowej. W jej centralnej części zaproponowany został herb Łęczycy a ponad nim napis „Łęczyca”. Jest to forma ażurowa z głównym otworem zwieńczonym łukiem ostrym, by jak najbardziej upodobnić się do przedmiotu inspiracji, ale także zasugerować, że jest bramą otwartą na przestrzał mającą wpuszczać przybyłych do Łęczycy. 

Zarówno napis jak i herb powinny zostać wykonane z materiałów częściowo przeziernych z możliwością wprowadzenia do środka światła, które uczyni je widocznymi również o zmroku. 

W projekcie proponuję usytuowanie witacza na niewielkim podniesieniu. Wizualizacja pokazuje także propozycję zagospodarowania niewielkiego obszaru przed bryłą, ale jest to rzecz opcjonalna. 

Obiekt zwrócony jest prostopadle do kierunku jazdy, dlatego powinien zapewniać optymalną zauważalność z perspektywy nadjeżdżającego do miasta.
Konkurs na Witacz Miasta Łęczyca(2020) - I miejsce
Published:

Konkurs na Witacz Miasta Łęczyca(2020) - I miejsce

Published:

Creative Fields